Zapach olejków eterycznych uprzyjemnia pobyt w każdym wnętrzu, a zwłaszcza w domu. Niejednokrotnie piękna woń wywołuje w naszej pamięci wspomnienia. Wracają przyjemne chwile. Nostalgia… Zapominamy o różnych sprawach codzienności. Nabieramy dystansu do zmartwień.
Zapachy olejków eterycznych wprowadzają nas w określony nastrój. Unoszący się w powietrzu cynamon daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Lawenda uprzyjemnia zakładanie świeżo wyprasowanych ubrań. Lodówka kojarzy się z arktyczną świeżością. Każde miejsce ma przypisaną woń, choć czasem w ogóle nie zastanawiamy się nad tym lub nie spodziewamy się zaskakująco pozytywnych rezultatów zastosowania olejków eterycznych!
Jeśli chcesz uprzyjemnić sobie życie, a tym samym uczynić je zdrowszym i bardziej higienicznym, to oczyszczaj przy użyciu olejków eterycznych toaletę i lodówkę, perfumuj nimi pranie, a nawet używaj ich do gotowania! Stosuj je także do potraw surowych, ciast, itp. Oczyszczaj, korzystając z nich, meble i inne powierzchnie. Nadawaj woń pomieszczeniom. Poznaj dwadzieścia cztery banalne, ale jakże praktyczne pomysły na wykorzystanie olejków eterycznych.
Oto 12 łatwych w zastosowaniu pomysłów na aromatyczny dom:
- Jeśli chcesz rozprowadzić w domu woń świeżości, podczas odkurzania nasącz filtr odkurzacza kilkoma kroplami olejku lawendowego. Zapach ten nada atmosferę dostojeństwa i luksusu każdemu wnętrzu. Można analogicznie, a nawet równocześnie, zastosować preparat przeciw roztoczom. Wówczas pomieszczenie będzie nie tylko pięknie pachnieć, ale też będzie wolne od roztoczy.
- Kiedy planujesz umycie lodówki, nadaj jej przy tej okazji zapachu świeżości. Na porowaty kamień, gazę lub do właściwego do tego celu zbiorniczka, wlej po jednej kropli olejku eterycznego lawendowego i cytrynowego. Regularnie uzupełniaj olejki, a będziesz się cieszyć arktycznym zapachem świeżości w lodówce. W zależności od podłoża, na jakich umieścisz olejki, czas ich działania będzie się różnił, dlatego warto kupić do tego celu specjalne naczynia, zbiorniczki lub kominki.
- Pewnie niejednokrotnie przeszła Ci przez głowę myśl, że kosz na śmiecie niezbyt ładnie pachnie. Co możesz z tym zrobić? Otóż, po umyciu i wysuszeniu kosza na śmiecie, wlej po jednej kropli olejku eterycznego z lawendy i drzewa herbacianego na porowaty kamień, gazę lub watę. Następnie umieść na dnie kosza. Odtąd nieprzyjemna woń śmieci będzie pokonana przez przyjemny zapach!
- Zajmijmy się mikrofalówką. Sposób jest prosty. Wystarczy dodać trzy krople olejku cytrynowego lub miętowego do wody i gotować trzy minuty.
- Kolejne zadanie to toaleta. Weź mały spodek. Ułóż na nim trzy porowate kamienie. Polej je kilkoma kroplami olejku eterycznego z lawendy, jagodlinu wonnego lub sosny. Czynność powtórz co najmniej raz na tydzień. Toaleta nie dość, że będzie pachnąca, to także odkażona.
- A co z praniem? I w tej kwestii jest rozwiązanie! Nie ma tu ograniczeń co do ilości zapachów. Metody zastosowania są dwie. Możesz do suszarki w pralce włożyć flanelę z siedmioma kroplami lawendy, mięty, róży, eukaliptusa, czy też innego preferowanego olejku eterycznego. Druga z metod polega na wlaniu trzech kropli tych samych olejków do wody z żelazka. Istotnym jest, że olejki eteryczne nie są tłuste, więc nie spowodują plam na tkaninach.
- Teraz przygotujemy środek czyszczący i dezynfekujący do wszystkich powierzchni. W tym celu trzydzieści kropli olejku eterycznego z lawendy, drzewa herbacianego lub cytryny wlewamy do litra alkoholu z octem. Ważne jest, iż olejki można tu mieszać dowolnie. Wstrząsamy mocno, by wymieszać preparat, który ponad to, ze wyczyści, to jeszcze dezynfekuje wszystkie powierzchnie.
- Czas na odkamieniacz do zlewu, umywalki, wanny, garnków, czajników elektrycznych, itp.Najlepszy w tej roli także będzie alkohol z octem jako środek czyszcząco – dezynfekujący do wszystkich powierzchni. Skuteczność podnosi wysoką temperatura cieczy. Dlatego najlepiej stosować ją, gdy jest gorąca a nawet wrząca! Nie obawiaj się też wlać mieszanki bezpośrednio do czajnika i pozostawić go w nim nawet do godziny. Czajnik będzie później nieskazitelnie czysty i wolny od zarodków.
- Jak przygotować odświeżacz powietrza? Wlewamy kilka kropli olejku miętowego do spryskiwacza (choćby takiego, jakim zraszasz kwiaty). Mocno wstrząsamy i mamy gotowy odświeżacz powietrza, który możemy śmiało stosować.
- Opracujmy też preparat przeciw ukąszeniom owadów. W zastępstwie środków owadobójczych, które zazwyczaj są też toksyczne dla ludzi i często mają nieprzyjemny zapach oraz wymagają regularnego (powtarzalnego) używania, skorzystamy z dóbr olejków eterycznych. Przydatne mogą się tu okazać olejki: lawendowy, cedrowy oraz eukaliptusowy. Jeżeli nie posiadamy dyfuzora, możemy wlać kilka kropli olejku eterycznego do miseczki z gorącą wodą lub na waciki i rozstawić je w pomieszczeniu.
- Przygotujemy także środek antyseptyczny domowego wykonania. W tym celu na małą drewnianą kostkę, porowate kamienie czy też watę lub gazę umieszczone w płóciennej torebce należy wlać pięć kropli olejku cyprysowego i tyle samo olejku lawendowego. Trzymajmy go szczelnie zamkniętego w zacienionym i chłodnym miejscu. Regularnie też uzupełniajmy.
- Możemy również samodzielnie przygotować preparat odstraszający mrówki. Mając butelkę z rozpylaczem, wlewamy do niej pięć kropli olejku eterycznego z lawendy i dziesięć kropli olejku eterycznego z mięty wieprzowej. Dodajemy ćwierć litra wody. Rozpylamy otrzymany roztwór wzdłuż szlaku przemieszczania mrówek. Jednak najbardziej skupiamy się na miejscu, w którym znajduje się mrowisko. Spryskiwanie powtarzamy przez kilka kolejnych dni.
Zastanawiacie się, jak jeszcze można wykorzystać olejki eteryczne? To prawdziwe zaskoczenie! Odwiedziliśmy różne zakątki mieszkania, więc nadszedł czas na kuchnię! Jednak nie w roli pomieszczenia i urządzeń, o czym już było wspomniane, lecz kuchni stosowanej, praktycznej!
Wiemy już, że olejki eteryczne są bardzo aromatyczne i mocno skoncentrowane. Już jedna kropelka może przeważyć na plus lub minus w zastosowaniu. Najczęściej mamy ochotę dodać ich odrobinę więcej, niż jest zalecane. Jednak należy postąpić wręcz przeciwnie, czyli dodać ich mniej, niż jest zalecane. Dopiero później spróbować i ewentualnie delikatnie zwiększyć dawkę. Z reguły wystarcza kropla na osobę. Dwie krople w przypadku cytrusowych olejków eterycznych.
Olejki eteryczne dobrze znoszą gotowanie. Jednakże sprzyja im niska temperatura i krótki czas tego procesu. Dzięki nim olejek dłużej zachowuje przypisane mu właściwości terapeutyczne. Trzeba mieć na uwadze, że nie każdy olejek można wykorzystać w kulinarnej praktyce. Cześć z nich jest toksyczna, a część – nie jest smaczna. Dobieramy olejki według swojego uznania, lecz nie powinniśmy pomijać ich właściwości. Zwracamy też szczególną uwagę na ich jakość, gdyż w grę wchodzi przecież ich konsumpcja spożywcza!
Poznajmy dziesięć przykładowych kulinarnych zastosowań olejków eterycznych.
- Olej do przypraw. Banalny i efektownie smaczny trik, czyli przyprawienie olejku do gotowania estragonem. Efekt to wyborny smak i sprawne trawienie. Należy do litrowej butelki wlać pół litra oliwy z oliwek i pół litra oleju rzepakowego. Może też być litr jednego lub drugiego produktu. Dodajemy czterdzieści kropli olejku eterycznego z estragonu. Stosujemy według uznania.
- Wszelkiego rodzaju sosy. W tym wypadku wystarczy dodać jedną lub dwie krople olejku eterycznego z estragonu lub bazylii do majonezu, sosu, mizerii lub dressingów.
- Zielona sałata, pomidory i inne surowe warzywa. Do sosu winegret dodajemy jedną lub dwie krople miętowego olejku eterycznego. Może też być cząbrowy lub tymiankowy.
- Sałatka dla koneserów wybornego smaku. Potencjalnie grapefruit lub pomarańcza zmieszana z krewetkami z octem balsamicznym i olejkiem waniliowym. Prawdziwa uczta dla podniebienia!
- Potrawa z kurczaka, krewetek, ryżu i mleka kokosowego. Po wymieszaniu wymienionych składników dodajemy olejek eteryczny z trawy cytrynowej i tym samym wybieramy się w daleką podróż do pięknego świata, zachwycających smaków!
- Miód wielokwiatowy z lawendą. Dla wybornego efektu wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego lawendowego. Najlepiej jest, gdy używamy matowego miodu płynnego. Warto go dodać np. do jogurtów, czy białego sera.
- Słodki deser: mieszamy jogurt, serek, ciasto, owoce. Wszystko zapiekane lub smażone na patelni z dodatkiem niesamowitego zapachu lawendy, cytrusów lub róży!
- Przetwory spożywcze. Do placków ciast, zapiekanek, zup, itp. warto dodać kopru włoskiego, rozmarynu lub bazylii.
- Słodkie lody i sorbety. Będą wyjątkowo smakowite, gdy dodamy do nich wybranych delikatnych olejków eterycznych. Zróbmy to jednak wobec gotowego produktu. Dodanie olejków do składników podczas przygotowywania mieszanki lodów przyniesie gorszy rezultat.
- Puddingi hamujące apetyt z olejkami eterycznymi i agarem. Czas przygotowania to zaledwie dwie minuty, a efekt będzie niezapomniany w smaku! Dwie krople olejku eterycznego wlewamy do rondelka z trzema dużymi łyżkami miodu. Następnie dodajemy pięćdziesiąt ml mleka (krowiego, sojowego, migdałowego, itp. – wg uznania). Nigdy nie należy dodawać olejku eterycznego bezpośrednio do mleka, ponieważ takiego roztworu nie będziemy stanie dokładnie wymieszać. Rozcieńczamy dwa gramy żelatyny. Wszystko razem doprowadzamy do wrzenia nieustannie mieszając. Rozlewamy do foremek. Pozostawiamy do zastygnięcia na co najmniej dwie godziny w lodówce. Efekt smakowy zaskoczy najbardziej wybrednych smakoszy!
Dobrnęliśmy do końca tego etapu wspólnej podróży przez pachnący dom i aromatyczne potrawy. Zachęcamy do stosowania przedstawionych porad w praktyce, korzystania z nich. Mamy nadzieje, że jeśli to zrobicie, olejki eteryczne uprzyjemnią Wasze życie pod wieloma względami. Z pewnością będzie Wam przyjemniej i zdrowiej przebywać w czystych i pachnących wnętrzach. Podczas ciepłych letnich wieczorów będziecie znali sztuczki na ochronę przed owadami. Pozbędziecie się niechcianych intruzów w postaci mrówek. Przygotujecie nawet unikalne potrawy, które uwiodą smakiem niejedno podniebienie! Zatem korzystajcie z tych niesamowitych dóbr natury, jakimi są bez wątpienia olejki eteryczne! Cieszcie się nimi i delektujcie! Czerpcie z ich pozytywnych walorów, ile się da! Stosujcie je w każdy proponowany sposób i nie tylko! Zobaczycie, jak pozytywnie wpłynie to na Wasze samopoczucie i zdrowie! Jak doda Wam pozytywnej energii i sił witalnych, co bardzo szybko zaowocuje Waszą zdecydowanie lepszą formą i szerokorozumianą poprawą jakości życia.