Naturalne olejki eteryczne cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego – mają wiele przydatnych właściwości, a do tego często obłędnie pachną. Wciąż jednak mylone są z olejkami zapachowymi i nie wszyscy są świadomi tego, w jaki sposób i kiedy je stosować. Ruszamy z pomocą!
Czym są naturalne olejki eteryczne?
Mówiąc najprościej, są to substancje zapachowe pozyskiwane z roślin. I oczywiście nie tylko z kwiatów, ale także z kory, liści, owoców, nasion, a nawet z korzeni. Są różne sposoby na pozyskiwanie olejków, zarówno ze świeżych, jak i suszonych roślin. Dzisiaj wykorzystuje się w tym celu prawie dwa tysiące różnych gatunków.
Dobry olejek eteryczny
Być może słyszałeś już określenie czysty albo chemotypowany, w odniesieniu do olejków. Właśnie taki będzie najlepszy. Czystym jest ten, który został w całości pozyskany z danej rośliny i nie ma w nim dodatków żadnych innych substancji. Chemotypowany oznacza, że jego pochodzenie, a także gatunek i podgatunek są dokładnie określone. Olejki powinny być także organiczne – będziemy mieli pewność, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem.
Właściwości olejków eterycznych
Istnieje mnóstwo zastosowań. Przede wszystkim olejki eteryczne mają duży wpływ na kondycję człowieka – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Nie bez powodu aromaterapia (czyli leczenie przy pomocy zapachów) jest ciągle stosowana, chodź jej początki sięgają czasów starożytnych. Stała się istotną częścią medycyny niekonwencjonalnej. Zapachy należy dobrać tak, by ich właściwości wpływały na te aspekty naszego zdrowia, które chcemy poprawić. Do najpopularniejszych substancji pozyskiwanych z roślin należą m.in.:
olejek lawendowy
– działający uspokajająco, kojąco i pomagający w przypadku bezsenności; przydatny także przy leczeniu bólu mięśni czy bóli reumatycznych; jego istotnym w każdym domu zastosowaniem jest odstraszanie moli;
olejek z drzewa herbacianego
– używany do wzmocnienia włosów oraz paznokci, a także przy kuracji trądzikowej; pozwala łagodzić bóle migrenowe i działa uspokajająco;
olejek eukaliptusowy
– przydatny podczas grypy czy przeziębienia, stosowany do inhalacji; ma właściwości antybakteryjne i odkażające; dodaje energii i zwalcza senność;
olejek pomarańczowy
– wykazuje działanie antydepresyjne, uspokajające, pozytywnie wpływa na sen; stosowany podczas leczenia np. trądziku; często dodawany do kosmetyków ujędrniających;
olejek cedrowy
– pomaga łagodzić stany zapalne skóry; wpływa na regulację hormonów;
olejek bergamotowy
– skuteczny przy leczeniu wielu chorób skóry, np. łojotoku, owrzodzenia czy trądziku; ma działanie antydepresyjne i uspokajające; zwalcza nieprzyjemny zapach (np. z ust);
olejek różany
– zwiększa libido (często określany jest afrodyzjakiem); stosowany by eliminować zmarszczki czy blizny; pozwala się wyciszyć i wspiera zwalczanie bezsenności.
To oczywiście tylko niektóre zastosowania wymienionych powyżej olejków, ale przytoczenie każdego z nich byłoby bardzo trudnym zadaniem. Naturalne olejki eterycznie mają wiele właściwości, a wybór, który mamy dzisiaj na rynku, jest niezwykle szeroki.
Jak stosować olejki eteryczne naturalne?
Aromaterapia to nie tylko różnego rodzaju inhalacje, chodź to jedna z najpopularniejszych form wykorzystania olejków. Obok dyfuzorów czy kominków, zapachowe substancje wykorzystywane są np. podczas masażu. Kolejną przyjemną opcją są kąpiele. Kojące ciepło wody, w połączeniu z odpowiednim olejkiem, może być idealnym doznaniem zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Naturalne olejki eteryczne stosowane są także w kosmetyce – można samodzielnie dodać je do ulubionego kremu czy szamponu. To, w jaki sposób będziemy wykorzystywać olejki eteryczne, zależy przede wszystkim od tego, z jakimi dolegliwościami walczymy i na jaki produkt się zdecydujemy.
Przeciwwskazania w stosowaniu
W zdecydowanej większości przypadków olejki muszą być rozcieńczone. Nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego w tym celu sprawdzi się olej bazowy, np. migdałowy. Bezpośrednie zastosowanie nierozcieńczonego oleju na skórę mogłoby skończyć się nawet poparzeniem! Olejków nie należy też nadużywać – zgodnie z zasadą co za dużo to niezdrowo, tu także korzystać należy z głową. Przed użyciem konkretnego olejku trzeba się zawsze upewnić, że nie ma przeciwwskazań, które mogłyby nas dotyczyć. Może się okazać, że np. przy astmie dany produkt nie jest zalecany. Uważać należy także szczególnie w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jedną z najważniejszych zasad jest niespożywanie olejków eterycznych. Nie nadają się do tego, a jeśli już są w taki sposób stosowane, to tylko po zaleceniu przez specjalistę.
Jaki olejek eteryczny spełni oczekiwania?
Jakość olejku eterycznego zależy od czynników takich jak np. odmiana rośliny, warunki, w których była uprawiana, rodzaj gleby czy poprawność procesu destylacji. W zależności od zastosowania, inny olejek będzie odpowiedni. Przede wszystkim trzeba wybrać organiczny i czysty, dobrej jakości. I nie dać się nabrać np. na olejki zapachowe, które swoją nazwą lub opakowaniem próbują naśladować olejki eteryczne. Pamiętaj, że te pierwsze jedynie pachną, a właściwości tych drugich mogą znacząco zmienić twoje życie!