Najczęściej mamy możliwość zakupu olejków eterycznych opakowanych w małe buteleczki. Odnosimy wrażenie, że wobec ich niewielkich ilości cena jest wygórowana. Należy jednak mieć na uwadze, iż w zastosowaniu wystarczy użyć maksymalnie ich kilku kropli. Tak oto, malutka buteleczka wystarczy nam na długo, zwłaszcza jeśli będziemy ją właściwie przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Olejki należy stosować z zachowaniem ostrożności. Najlepiej użyć ich niezwłocznie w sytuacji wystąpienia problemu. Wówczas mogą przynieść natychmiastową ulgę lub poprawę stanu zdrowia i oszczędzić ponoszenia większych kosztów. Dlatego właśnie aromaterapia jest rozwiązaniem ekonomicznym, zwłaszcza przy zastosowaniu dyfuzora do dawkowania ilości. Co więcej, warto kupić tańsze olejki eteryczne, np. eukaliptusowy lub ze słodkiej pomarańczy, które są rozlewane do większych buteleczek, a tym samym, ich zakup bardziej się opłaca. Ceny olejków są zróżnicowane. Skąd ta rozbieżność?
Dostępność
Po pierwsze, znaczenie ma kwestia dostępności, gdyż produkcja olejków wymaga zarówno składników, jak i czasu oraz wiedzy. Część olejków ma wyjątkowe właściwości. Ich ceny są wyższe. Zaliczają się do nich: spikenarda, mirra, dzięcioł, chryzantema, herbata labradorska, nerola i róża damasceńska.
Wydajność
Po drugie, bierze się pod uwagę wydajność, a więc gęstość koncentratu olejku, a nawet porę roku i odmianę rośliny. Na tej podstawie różnicuje się rośliny na te o wysokiej (np. goździki, z których 10 kg otrzymuje się około 1 kg olejku eterycznego) i niskiej wydajności (np. oregano lub bazylia, gdzie z 10 kg rośliny można otrzymać najwyżej 30 g olejku eterycznego). Wyróżnia się w tej kwestii róża, z której 100 kg można otrzymać zaledwie kilka gram olejku. W podobnym przedziale wydajności mieszczą się: pistacje, róże skalne i melisa. Wynika to niskiego poziomu ich plonów. Stąd też ich wysokie ceny. Generalnie rośliny wykorzystywane do produkcji olejków pochodzą ze słonecznych regionów.
Jakość
Po trzecie, wpływ na cenę ma dostawca i jakość produktu. Weźmy roślinę helichrysum. Jej jakość zależy od pochodzenia geograficznego. Ma to wpływ na zawartą w niej ilość składników aktywnych. Czasem warto zapłacić więcej dla lepszej jakości.
Pogoda i zbiory
Po czwarte, wpływ ma pogoda. Logicznie zdarzają się lata z bardzo obfitym zbiorami oraz niestety te gorsze. Dla przykładu helichrysum jest zbierane tylko przez dwa miesiące w roku, czyli w lipcu i sierpniu. Analitycznie spada więc wydajność. Zależnie też od warunków w danym roku roślina zawiera zróżnicowaną zawartość esencji, która odbiegać od innej nawet trzykrotnie! Gdy dodatkowo zbiory są mniejsze, cena olejku eterycznego nieuchronnie wzrasta.
Pochodzenie
Po piąte, znaczenie ma fakt miejsce zbioru rośliny, bowiem skład olejku eterycznego zależy od miejsca zbioru. Słusznym jest kupić wyższej jakości olejek eteryczny pochodzenia korsykańskiego lub francuskiego zamiast importowanego odpowiednika, który jest tańszy, lecz zdecydowanie różni się na niekorzyść w kwestii swojego składu.
Kluczowym jest zrozumienie, że olejek eteryczny to produkt naturalny o wysokiej skuteczności, którego jakość odpowiada cenie. Produkt o niskiej cenie nie ma szans mieć właściwości jak jego wysokiej klasy odpowiednik. Nie dajmy się zwieść pozorom. Nawet jeśli ekstrakcja olejków z każdej rośliny na świecie wydaje się nam możliwą, w rzeczywistości wiele roślin nie zawiera ich wystarczającej ilości. To z kolei tłumaczy niewielką ilość olejków eterycznych dostępnych w sprzedaży.